شرایط و ضوابط عمومی 
1. وبسایت فروش اینترنتی بلیط هواپیما و خدمات گردشگری ، پارسیان تیکت ( پرهام گشت پارسیان اروند )   کاملا آنلاین و غیر حضوری بوده و بر اساس مجموعه قوانین جمهوری اسلامی ایران، جرایم رایانه ای  و قوانین و مقررات تجارت الکترونیکی فعالیت می کند. خریدار ضمن خرید اینترنتی بلیط، و یا دریافت کننده کلیه خدمات، موضوع واریزهای مربوط به تورهای سفارش  داده شده ، متعهد می شود  و اقرار می کند که از کلیه ی قوانین و مقررات خرید بلیط  و سایتهای این مجموعه آگاهی کامل دارد.

 1. کلیه حقوق محتوای موجود در سایت محفوظ است و استخراج یا کپی از هر یک از بخش های سایت تنها با کسب اجازه رسمی شرکت پارسیان تیکت ( پرهام گشت پارسیان اروند )  است. همچنین هرگونه سوء استفاده از نام آفر و یا پارسیان تیکت یا  استفاده از نام های مشابه که شبهه مشابهت و تطابق را ایجاد نماید ممنوع است و در صورت وقوع از طریق مراجع قانونی ذیصلاح مورد پیگرد قرار می گیرد.
 • توجه : کلیه مکاتبات موضوع درخواست های تور و دیگر خدمات آنلاین گردشگری که در سایتهای این مجموعه خدمت رسانی می شوند از طریق ایمیهای مرتبط با دامنه اصلی شرکت یعنی :
  parsianticket.com بوده که در این صورت موثق و مورد قبول  خواهند بود.
 1. کلیه اطلاعات شخصی کاربران در سایت به جز برای مراجع قانونی ذیصلاح که در قانون به صراحت به آنها اشاره شده باشد کاملاً محرمانه و محفوظ است و این شرکت تمام تلاش خود را برای محافظت از اطلاعات شخصی کاربران به عمل می آورد. به همین منظور همه تلاش ها برای نفوذ یا تخریب سایت مورد پیگری قرار می گیرد و در صورت لزوم از طریق مراجع قانونی ذیصلاح اقدام و مورد پیگرد قرار می گیرد.
 2. کلیه اطلاعات وارد شده در سایت توسط خریداران، مسافران و کاربران باید به صورت صحیح در سایت وارد شود و در صورت عدم اعتبار و صحت آنها مسئولیت عواقب احتمالی بعدی مانند نیاز به صرف هزینه مجدد برای تهیه بلیط جایگزین بر عهده وارد کننده اطلاعات است.
 3. در صورت رزرو تلفنی و هماهنگی با مسافر یا خریدار ؛ وجه بلیط به حساب اعلامی از سوی پرسنل ما واریز و سپس تیکت صادر و نیز پس از انجام عملیات پرداخت خرید بلیط هواپیما، هتل ، و یا دیگر خدمات آنلاین ارائه شده باید اطلاعات مورد نظر تأیید و قطعی شوند که در این صورت موضوع از طریق پیامک و ایمیل به خریدار اعلام شده و بلیط برای وی پیامک یا ایمیل می شود و در صورت انجام نشدن درخواست،( که جزء مواردی نباشد که درخواست کننده کنسل نموده است )  هزینه پرداخت شده به حساب خریدار بازگشت داده می شود اما در صورت درخواست مسافر برای کنسل کردن خدمات درخواستی کل هزینه (100%) سوخت و غیر قابل استرداد خواهد بود .
 • توجه : در مورد رزرو کلیه بلیطهای هواپیما و نیز قطار و نیز هتلها داخلی یا خارجی درخواست کننده باید کل مبلغ اعلامی را واریز نموده و در در خصوص کلیه تورهای ارائه شده درخواست کننده میباست 50% هزینه کل تور را به حساب شرکت و یا حساب اعلامی ما واریز نموده که در اینصورت موضوع پذیرش درخواست از سوی ما قطعی بوده و در صورت کنسلی (از سوی مسافر یا درخواست کننده ) برابر قوانین شرکت  عمل خواهد شدو هیچ عذری پذیرفته نخواهد بود . جز مواردی (برابر قوانین تجارت الکترونیک ): رجوع شود به ماده 33 و 34 قانون تجارت به شرح : 
 • حداقل 7 روز كاري از زمان
  1)تسليم كالا
  2)انعقاد قرارداد ارئه خدمات
 • مشروط به اعلام به موقع اطلاعات موضوع مواد 33 و 34 ، قانون تجارت الكترونيكي در غير اين صورت از حین ارائه اطلاعات
 • تذکر: ﺑﺎ ﺗﻮاﻓﻖ ﻣﺼﺮفﻛﻨﻨﺪه، به محض شروع خدمت قبل از هفت روز، حق انصراف ساقط می‌شود.
 • خدمات وقتی عرضه شود دیگر قابل استرداد نیستند.
 • کالاهای سفارشی‌سازی شده قابل استرداد نیستند. ) 
 • در خصوص تورهای خارجی و یا سفرهای انفرادی خارجی که نیاز به صدور ویزا دارند نظیر ویزای شنگن و … بعلت اینکه در زمان رزرو وقت سفارت نیازمند بارگزاری مدارک هتل و پرواز و بیمه می باشیم ؛ تمامی پیش پرداخت مسافر حق الزحمه محسوب و الباقی مبلغ مانده حساب مسافر این تور های دین مسلم مسافر بوده که مسافر میبایست بلافاصله پس از ابلاغ وقت سفارت ( حداکثر تا 3 روز )  و قبل از مصاحبه اقدام به تسویه نهایی کند و در صورت عدم تسویه ضمن کنسل شدن برنامه سفر قراردادی ؛ این مجموعه مجاز به پیگیری مطالبات خود از مسافر بوده و از پذیرش مسافر در پرواز و هتل مورد نظر در تور جلوگیری بعمل خواهد آمد .
 1. در پروازهای چارتر ارائه ی یک نسخه از بلیط چاپ شده و در پروازهای سیستمی، ارائه ی شماره ی بلیط به همراه کارت شناسایی معتبر به کانتر هواپیمایی مربوطه الزامی است. همچنین بلیط خریداری شده قابل واگذاری یا فروش به غیر نیست و هنگام پذیرش مسافر در فرودگاه، باید اطلاعات هویتی بلیط با کارت شناسایی یا پاسپورت مسافر مطابقت داشته باشد در غیر اینصورت مسئولیت آن بر عهده خریدار بلیط است.
 2. در پروازهای بین المللی پاسپورت مسافرین باید حداقل دارای 6 ماه اعتبار باشد و در غیر اینصورت مسئولیت ناشی از عدم توجه به آن بر عهده مسافر خواهد بود. همچنین در پروازهای بین المللی که مسافر اقامت یا ویزای کمتر از 6 ماه در کشور مقصد را دارد باید نسبت به خرید بلیط برگشت نیز اقدام نماید و در صورت عدم رعایت این موضوع کلیه مسئولیت آن از جمله ممانعت در سوار شدن بر عهده مسافر خواهد بود. همچنین مسئولیت دریافت ویزا با توجه به قوانین کشور مقصد بر عهده خریدار بلیط می باشد و پارسیان تیکت در این خصوص مسئولیتی ندارد.
 3. وبسایت فروش اینترنتی بلیط هواپیمای پارسیان تیکت ( پرهام گشت پارسیان اروند ) اگرچه تنها به فروش اینترنتی بلیط هواپیما اقدام می ورزد و در قبال شرایط کنسلی، تاخیر یا تعجیل پرواز مسئولیتی بر عهده ندارد اما خود را موظف می داند در صورت بروز خطا از جانب شرکت هواپیمایی یا چارتر کننده، موضوع را بر اساس اسناد و مدارک به نفع مسافر تا حد ممکن پیگیری نماید.
 4. کلیه پروازها ی داخلی بصورت یک طرفه به فروش می رسد و در صورت نیاز به رفت و برگشت، خریدار باید پرواز برگشت را نیز جداگانه خریداری نماید. در پروازهای داخلی رفت و برگشت هیچ ارتباطی به یکدیگر ندارند و در صورت لغو یا کنسلی هریک بر روی دیگری تاثیری نمی گذارد. اما در پرواز های خارجی چنانچه مسافر بلیط دو طرفه تهیه مینماید در صورت کنسلی یا عدم استفاده به هر دلیل از پرواز رفت ، جهت استفاده از پرواز برگشت مسافر موظف است تا 24 ساعت بعد از پرواز رفت (زمان اداری) با ارائه یک بلیط رفت که نشان دهد مسافر با بلیط دیگری پرواز رفت خود را انجام میدهد، در خواست خود را به این شرکت اعلام نماید و در صورت تائید شرکت هواپیمائی مربوطه بلیط برگشت مسافر تائید خواهد شد.
 5. مسافرانی که اقدام به تهیه بلیط با یک توقف بصورت جداگانه می نمایند باید توجه داشته باشند مطابق قوانین سازمان هواپیمایی کشوری میزان توقف، در پروازهای داخلی باید بیش از 3 ساعت و در پروازهای خارجی بیش از 5 ساعت باشد و در غیر اینصورت مسئولیت از دست دادن پرواز بر عهده ی مسافر میباشد.

شرایط و ضوابط رزرو و خرید بلیط چارتر 

 1. پروازهای چارتری در مقایسه با پروازهای سیستمی با تغییرات بیشتری مواجه هستند و در برخی حالات که خیلی به ندرت اتفاق می افتد ممکن است بلیط صادر شده قابل استفاده نباشد. این شرکت تمام تلاش خود را می کند که چنین حالتی بروز ندهد و در صورت وقوع آن تلاش می نماید تا ضرر بوجود آمده را از طریق تامین بلیط جایگزین یا عودت مبلغ بلیط از طریق چارتر کننده جبران نماید.
 2. بر اساس مقررات سازمان هواپیمایی کشوری، مسئولیت کنسلی، تاخیر یا تعجیل در زمان انجام پرواز، بر عهده ی شرکت هواپیمایی برگزار کننده ی پرواز است و تنها در صورت لغو کامل پرواز چارتر و عدم دریافت بلیط جایگزین از طرف چارتر کننده، مبلغ بلیط به طور کامل عودت داده خواهد شد.
 3. جهت استرداد مبلغ پروازهایی که به دلیل تأخیر بیش از 2 ساعت کنسل شده اند، ارائه اصل بلیط مهر شده به چارتر کننده الزامی می باشد (از طریق پست، پیک یا مراجعه حضوری). بدیهی است پس از تایید ایرلاین و برگشت هزینه از سمت چارتر کننده، هزینه برگشت داده می شود.
 4. درصورت No-Show شدن مسافر (مسافری که پرواز خود را انجام ندهد) بلیط به طور کامل سوخت خواهد شد. همچنین مسافری که در محدوده 24 ساعت مانده به پرواز بلیط خود را باطل نماید نیز No-Show محسوب می شود.
 5. هر نوع انصراف بلیط از طرف مسافر تا قبل از 24 ساعت مانده به پرواز هواپیما، بر طبق قوانین کنسلی هر چارتر کننده متفاوت است. پس از درخواست استرداد توسط مسافر، این شرکت در خواست کنسلی و استرداد هزینه را به چارتر کننده مربوطه ارسال و آن را پیگیری می نماید و تنها در صورت پذیرش این درخواست از سوی چارتر کننده، جریمه از قیمت بلیط کسر شده و بقیه ی پول، به طور آنلاین بین 24 تا 72 ساعت به حساب مسافر برمی گردد.
 6. قیمت بلیط چارتر برای نوزاد تا 2 سال، متفاوت است که هنگام رزرو اینترنتی رقم آن نمایش داده می شود اما برای مسافرین بالای 2 سال همانند بزرگسال محاسبه می شود.

شرایط و ضوابط رزرو و خرید بلیط هواپیما 

 1. در قوانین هواپیمایی کشوری، فرد نوزاد به کمتر از دو سال و فرد کودک به دو تا دوازده سال تمام و فرد بزرگسال به بیش از دوازده سال اطلاق می شود. همانطور که قبلا ذکر شد در پروازهای چارتری و غیر قابل استرداد، قیمت بلیط کودک با بزرگسال برابر است اما در پروازهای با نرخ مصوب (سیستمی)، قیمت بلیط برای مسافران نوزاد، کودک و بزرگسال متفاوت است و همچنین در این نوع پروازها، بلیط کودک را به هیچ وجه نمی توان به تنهایی و جدا از بلیط بزرگسال خریداری نمود.
 2. کلیه ی پروازهای داخلی با مبدأ تهران و شرکت های هواپیمایی ایران ایر، آتا و زاگرس از ترمینال 2 و سایر شرکت های هواپیمایی از ترمینال 4 فرودگاه مهرآباد انجام می شود و حضور مسافر یک ساعت قبل از زمان پرواز در فرودگاه الزامی است.
 3. کلیه پروازهای خارجی مبدأ تهران از فرودگاه بین المللی امام خمینی انجام می شود و حضور مسافر سه ساعت قبل از پرواز در فرودگاه الزامی است.
 4. طبق قوانین سازمان هواپیمایی کشوری، همراه داشتن مجوز پزشک (پزشک های معتمد شرکت هواپیمایی مربوطه) برای خانم های باردار، افراد مبتلا به بیماری های قلبی-عروقی، بیماری های تنفسی، صرع، آنمی شدید، دیابت ملیتوس کنترل نشده، کسانی که دیالیز میشوند یا کسانی که از داروهای تضعیف کننده ی سیستم ایمنی استفاده می نمایند و یا هرگونه بیماری که سبب منع سفر هوایی باشد، هنگام سوار شدن به هواپیما ضروری می باشد. تنها مرجع دارای صلاحیت که میتواند مجوزسوار شدن مسافر بیمار به هواپیما را صادر نماید پزشک معتمد ایرلاین مربوطه میباشد و همچنین لازم است که این مسافران، داروهای مورد نیاز خود را با توجه به قوانین مقصد و تائیدیه کتبی پزشک (در مورد پرواز های خارجی ) ، در طول سفر به همراه داشته باشند.
 5. طبق قوانین سازمان هواپیمایی کشوری، مسافرانی که نیاز به ویلچر یا خدمات ویژه دارند باید حتما بلیطی را تهیه کنند که خدمات مربوطه را شامل شود. بدین منظور باید قبل از تهیه بلیط با پارسیان تیکت هماهنگی لازم را انجام داده و هنگام خرید این نوع بلیط نیز درخواست خود مبنی بر نیاز به خدمات ویژه را به پارسیان تیکت ارسال نمایند. 
 6. بر اساس تفاهم نامه ای که بین شرکت های هواپیمایی وجود دارد، چنانچه مسافری بلیط هواپیمای خود را در چند مسیر پشت سر هم تهیه نماید بگونه ای که مقصد مسیر اول، به عنوان مبدا مسیر دوم باشد؛ اگر در مسیر نخست با لغو یا تاخیر پرواز مواجه شود می تواند با ارائه مستندات، بلیط هواپیمای مسیر دوم را هم بر اساس قوانین داخلی شرکت های هواپیمایی بدون جریمه استرداد نماید. قابل توجه است که شرکت های هواپیمایی زاگرس، ایران ایرتور (در همه انواع بلیط) و قشم ایر (فقط در بلیط های چارتری) از این قاعده مستثنی هستند و اقدام به استرداد بلیط هواپیما در مسیر دوم به شیوه عادی (با جریمه) و بدون در نظرگیری پروازهای قبلی و بعدی مسافر است.

 شرایط و مراحل کنسل کردن پرواز

1- کلیه استردادهای پروازهای چارتری برابر قوانین چارتر کننده و تامین کننده پرواز و نیز قوانین پرهام گشت پارسیان اروند انجام خواهند شدو مسافرینی که رزرو آنها قطعی شده است به دلیل قبولی قوانین و مقررات سایتهای پرهام گشت ( پارسیان تیکت – پارسیان تور ) هیچ گونه حق اعتراضی نخواهند داشت .

2- کلیه استردادهای پروازهای سیستمی برابر جدول جریمه اعلامی سازمان هواپیمایی کشوری انجام خواهند شد .

 

3- لطفا توجه فرمایید که ملاک تعیین هویت برای اشخاص درخواست دهنده استرداد شماره موبایل یا ایمیل خریدار تیکت پرواز بوده و در خصوص استرداد مبالغ ؛ این شرکت فقط به حساب شخص مسافرین استرداد انجام خواهد داد و هیچ مسئولیتی در قبال خریدهای انجام شده از کارتهای دیگر نخواهد داشت .

4- هیچ فرد حقیقی یا حقوقی بجز مراجع ذی صلاح قانونی حق پیگیری رزرو یا کسب اطلاعات رزرو انجام شده و یا ایرداد درخواست کنسلی یا استرداد رزروها و خریدهای قطعی و غیر قطعی را نداشته و این مجموعه از پاسخگویی و ارائه اطلاعات به این نوع اشخاص معذور میباشد .

5 – برای کنسل نمودن بلیط های خریداری شده اگر دارای پنل کاربری ثبت نامی می باشید می توانید از طریق ورود به پنل خود و بدون نیاز به تماس با پشتیبانی اقدام به کنسل کردن پرواز خریداری شده نمایید . بدیهی است که مسئولیت پنلهای خرید کاملا برعهده  مالکین قانونی تلفن همراه و ایمیل های درج شده می باشد و هر گونه سوء استفاده و یا قراردادن اطلاعات پنل به افراد ثالث در عهده تعهدات قانونی صاحبین پنل خواهد بود و این مجموعه هیچ مسئولیتی را نخواهد پذیرفت .

6- جهت کنسل نمودن و استرداد تیکتهای خریداری شده فقط شخص مسافر و  با تماس از تلفن همراه ثبت شده در زمان خرید می تواند با پشتیبانی ما تماس گرفته و شفاها و از طریق پیامک درخواست کنسلی خود را مطرح تا پس از بررسی و اخذ تاییدیه های نهاییاز مسافر ؛ تیکت مورد نظر توسط پشتیبانی کنسل و اقدام گردد.

توجه :

کلیه رزروهای انجامی موضوع تورها و بسته های سفر داخلی یا خارجی خارج از شرایط و قوانین کنسلی و استرداد مطرح شده در فوق می باشند و تابع ماده پنج ( 5) همین قوانین ( مندرج در بالای صفحه ) می باشند.

قوانین و ضوابط رزرو هتل :

اطلاعات و مشخصات هتل ها :

مسئولیت تمام اطلاعات و مشخصاتی كه در مورد هتلها در سایت مشاهده می گردد ، اعم از قیمت اتاقها ، روش محاسبه ی عوارض و حق سرویس ، صبحانه برای اتاقها ، استخر و سونا ، ترانسفر از فرودگاه و راه آهن و تمامی امكانات و تجهیزاتی كه نام  برده شده است بعهده  هتل و یا تامین کننده و کارگزار هتل می باشد ، زیرا این اطلاعات توسط وب سرویس ارائه شده از سوی هتل یا کارگزاران  خوانده شده  و بر روی شبكه رزرواسیون  قرارداده گرفته است ، مسافرینی كه كوچكترین شك و تردیدی در خصوص اطلاعات ذكر شده دارند، باید قبل از تصمیم گیری در خصوص رزرو ، با هتل مستقیماً تماس گرفته و موارد را مطرح نموده و سپس تصمیم گیری نمایند.

ورود به شهر و اقامت در هتل :

این مركز هیچگونه مسئولیتی در قبال کلیه مواردی كه در زمان ورود مسافر به شهر مورد نظر وجود دارد ، اعم از استقبال در فرودگاه و راه آهن ، كیفیت اتاق ، كیفیت غذا و خدمات هتل و غیره را ندارد ، لیكن در نظرسنجی هایی كه از مسافرین پس از سفر ایشان بعمل خواهد آمده که در نمایش هتل و اقامتگاه قبل از رزرو نهایی قابل رویت و مطالعه می باشند.

وانین کنسلی رزرو :

مسافرین محترم حتما قبل از واریز وجه و نهایی نمودن رزرو موارد زیر را به دقت مطالعه فرمایید.

قوانین کنسلی از طرف مسافر :

۱- مسافرین محترمی که به هر دلیل از انجام سفر منصرف می گردند باید در اسرع وقت کنسلی رزرو خود را به اپراتور پشتیبان رزرو خود اطلاع دهند .

۲-مسئولیت نداشتن مدارک کامل هویت و زوجیت(در اکثر هتل ها تنها عقد نامه دائمی مورد پذیرش واقع می شود) که قانونا موجب عدم پذیرش میهمان درهتل می شود به عهده میهمان بوده و عموما هتل ها در این موارد یک شب کنسلی را دریافت می کنند.

۳- رزرو های نوروزی و رزروهای ایام پیک (تابستان،تعطیلات ،اعیاد،شهادت ائمه اطهار و…ایام پیک می باشد) به هیچ عنوان کنسل نمی شود و هیچ مبلغی به مسافر عودت داده نمی شود.

۴- رزرو های مربوط به هتل های کیش که اغلب گارانتی و تور می باشند و هتل هایی که در قالب خدمات تور ارائه می گردد به هیچ عنوان کنسل نمی شود.

۵- متاسفانه به دلیل اینکه قانون واحدی جهت مبلغ و میزان کنسلی هتل ها وجود ندارد و این قوانین بین شهر ها و هتل ها در ایام مختلف،متفاوت می باشد، تعیین مبلغ کنسلی به عهده هتل بوده و مرکز نقشی در تعیین میزان کنسلی ندارد .

۶- مبلغی که باید به مسافر عودت داده شود به دلیل دریافت صورت حساب از هتل و انجام مراحل حسابداری بین ۱۰ تا ۱۵ روز از تاریخ اعلام کنسلی مسافر به حساب ایشان واریز می گردد.

7- رزروهای موضوع کلیه هتلهای و اقامتگاههای بین المللی و خارجی که از طریق رزرواسیون ها و یا اپراتورهای این مجموعه ( با در نظر گرفتن واریز مبالغ به حساب این مجموعه ) قطعی بوده و در خصوص شرایط کنسلی و میزان خسارات احتمالی اخذ شده توسط هتل یا کارگزار می بایست قوانین هتل قبل از رزرو و خرید نهایی مطالعه گردد و در صورت خرید و واریز مبلغ هیچ عذری از مسافرین پذیرفته نخواهد بود و برابر قوانین تور و بسته سفر عمل خواهد شد .

شرایط و ضوابط عمومی

 1. وبسایت فروش اینترنتی بلیط هواپیما پارسیان تیکت ( پرهام گشت پارسیان اروند ) ؛ بر اساس مجموعه قوانین جمهوری اسلامی ایران، جرایم اینترنتی و قوانین و مقررات تجارت الکترونیکی فعالیت می کند. خریدار ضمن خرید اینترنتی بلیط، متعهد می شود که از کلیه قوانین و مقررات خرید بلیط آگاهی کامل دارد.
 2. کلیه حقوق محتوای موجود در سایت محفوظ است و استخراج یا کپی از هر یک از بخش های سایت تنها با کسب اجازه رسمی شرکت پارسیان تیکت ( پرهام گشت پارسیان اروند )   میسر است. همچنین هرگونه سوء استفاده از نام این شرکت یا استفاده از نام های مشابه که شبهه مشابهت و تطابق را ایجاد نماید، ممنوع است و در صورت وقوع از طریق مراجع قانونی ذیصلاح مورد پیگرد قرار می گیرد.
 3. کلیه اطلاعات شخصی کاربران در سایت به جز برای مراجع قانونی ذیصلاح که در قانون به صراحت به آنها اشاره شده باشد کاملاً محرمانه و محفوظ است و این شرکت تمام تلاش خود را برای محافظت از اطلاعات شخصی کاربران به عمل می آورد. به همین منظور همه تلاشها برای نفوذ یا تخریب سایت مورد پیگیری و در صورت لزوم از طریق مراجع قانونی ذیصلاح اقدام و مورد پیگرد قرار می گیرد.
 4. کاربر متعهد است به هنگام ثبت نام و رزرو بلیط، کلیه اطلاعات مربوط به مسافران را به طور صحیح در وبسایت وارد کند. در صورت ورود اطلاعات ناقص یا نادرست، مسئولیت عواقب احتمالی بعدی نظیر صرف هزینه مجدد برای تهیه بلیط جایگزین بر عهده وارد کننده اطلاعات می باشد.
 5. پس از انجام عملیات پرداخت خرید بلیط قطار، اطلاعات مورد نظر می بایست تایید و قطعی شوند که در این صورت موضوع از طریق پیامک و ایمیل به خریدار اعلام و بلیط برای وی ایمیل می شود. در غیر این صورت و با انجام نشدن درخواست، هزینه پرداخت شده به حساب خریدار بازگشت داده می شود.

شرایط و ضوابط خرید اینترنتی بلیط قطار

 1. خرید بلیط از طریق تمامی کارتهای عضو شتاب که قابلیت پرداخت اینترنتی دارند امکانپذیر است از این رو خرید اینترنتی بلیط قطار نیازمند داشتن یک کارت بانکی عضو شتاب و دارای استاندارد شبکه بانکی می باشد.
 2. در مواقع اضطراری، اطلاع رسانی از طریق پست الکترونیک و یا پیام کوتاه (تلفن همراه) انجام می پذیرد لذا مسئولیت صحت اطلاعات تماس به عهده خریدار می باشد.
 3. کلیه اطلاعات درخواستی در فرم، شامل نام، نام خانوادگی، تاریخ تولد و کد ملی می بایست به صورت صحیح و کامل وارد شوند. چنانچه به هر دلیلی بلیط خریداری شده با اطلاعات کارت شناسایی مسافر مطابقت نداشته باشد، مسافر بدون بلیط تلقی خواهد شد.

توجه: در قطارهای بین شهری بلیط بی نام وجود ندارد و همه بلیط ها با نام صادر می شوند.

 1. خرید اینترنتی بلیط قطار برای اتباع خارجی، نیازمند ثبت مشخصات آنها شامل نام، نام خانوادگی، تاریخ تولد و شماره گذرنامه در وبسایت می باشد. اتباع خارجی می بایست گذرنامه معتبر داشته باشند. لذا آن دسته از اتباع افغانستان که گذرنامه ندارند، باید برگه تردد معتبر ( 10 الی 15 روزه) به همراه داشته باشند. فرزندان اتباع افغانستان در صورتی که کمتر از 10 سال سن داشته باشند، می توانند به همراه والدین و با برگه تردد آنها سفر کنند اما فرزندان بالای 10 سال میبایست برگه تردد جداگانه داشته باشند.
 2. امکان تعویض و تغییر اطلاعات پس از تکمیل فرایند خرید اینترنتی وجود ندارد و در صورت انصراف از سفر، می بایست بلیط قطار مورد نظر را استرداد نمایید.
 3. تا اطلاع ثانوی، استرداد اینترنتی بلیط قطار امکانپذیر نمی باشد از این رو خریداران می توانند برای استرداد بلیط قطار خود به یکی از مراکز فروش مراجعه و با ارائه اصل کارت شناسایی معتبر، بلیط قطار مورد نظر خود را استرداد نمایند. شایان ذکر است بلیط های اینترنتی مشمول قانول ابطال نمی باشند.
 4. مسافر جهت استرداد بلیط در مراکز فروش می بایست حتماً اصل کارت شناسایی معتبر را به همراه داشته باشد. در غیر اینصورت آژانسها از استرداد بلیط خودداری و همچنین باز پرداخت خسارت به بلیط هایی که به آنها خسارت تعلق می گیرد، امکانپذیر نمی باشد.
 5. طبق قوانین راه آهن جمهوری اسلامی ایران، مسافر ملزم است برای سوار شدن به قطار بلیط چاپ شده را ارائه کند. در صورت وارد شدن خسارت به قطار، پرداخت خسارت فقط به دارندگان نسخه چاپی بلیط امکانپذیر است. شایان ذکر است در صورت عدم دریافت نسخه چاپی بلیط، کلیه مسئولیتهای بعدی به عهده شخص مسافر خواهد بود.
 6. کاربران ما می توانند فایل پی دی اف دریافتی بلیط قطار خود را بر روی کاغذ A4 دورو سفید پرینت نمایند. مسافران می بایست از چاپ بلیط بر روی کاغذهای دارای آرم و طرح جداً خودداری کنند.
 7. چاپ بلیط در کلیه ایستگاه های دارای باجه فروش بلیط و مراکز فروش سطح شهر، به شرط در اختیار داشتن اصل کارت شناسایی معتبر و ارائه شماره سریال بلیط، سالن و کوپه و تنها با پرداخت 10.000 ریال برای هر برگ امکانپذیر است.
 8. در رزرو قطارهای رجا بهمراه هتل، نوع اتاق و مدت اقامت می بایست بطور دقیق برای هر بلیت انتخاب گردد. ظرفیت اتاق های هتل می بایست متناسب با تعداد مسافران انتخاب شود. بطور مثال در صورت تمایل به سفر و رزرو انفردای اتاق لزوما می بایست اتاق یک تخته انتخاب شده و از انتخاب اتاقهای چند تخته اجتناب شود.

قوانین و مقررات خرید بلیط قطار

 1. بلیط خریداری شده می بایست به نام مسافر باشد لذا از دریافت بلیطی که به نام شما نیست یا بلیط مخدوش و دارای قلم خوردگی، خودداری نمایید. 
 2. در صورت تمایل مسافر برای استفاده از بلیط دو قطار متوالی، ساعت حرکت قطار دوم حداقل می بایست 3 ساعت با زمان ورود قطار اول اختلاف داشته باشد، در غیر این صورت مسئولیت جا ماندن احتمالی مسافر از قطار دوم و کنسل شدن بلیط قطار با شخص مسافر است.
 3. پذیرایی در برخی از قطارهای ویژه، اختیاری و با درخواست مسافر انجام می شود. لذا هنگام تهیه بلیط و در صورت تمایل می توانید با پرداخت هزینه مربوطه، بلیط خود را دریافت نمایید. شایان ذکر است مسافر می تواند تنها تا 24 ساعت قبل از حرکت، رزرو بلیط با امکان خرید غذا را انجام دهد.
 4. طبق قوانین راه آهن جمهوری اسلامی ایران، کلیه مسافران قطار از لحظه ورود به ایستگاه مبداء تا خروج از ایستگاه مقصد در برابر حوادث بیمه هستند. بیمه حوادث مسافری هزینه های پزشکی، خسارات نقص عضو یا فوت ناشی از حوادثی نظیر آتش سوزی، تصادف، انفجار، خارج شدن قطار از ریل، مانور، سنگپرانی و سایر حوادث احتمالی را شامل می شود. 

تعرفه های بهای بلیط قطار و مقررات صدور بلیط نیم بها

خرید بلیط قطار شامل سه تعرفه بزرگسال، کودک و نوزاد به شرح ذیل می باشد:

 1. مسافری که در تاریخ شروع سفر بیش از 12 سال سن داشته باشد، بزرگسال محسوب شده و بلیط وی تمام بها می باشد.
 2. مسافران بین 2 تا 12 سال کودک محسوب شده و بلیط آنها نیم بها می باشد.
 3. تعرفه بلیط نوزادان تا 2 سالگی، معادل 10 درصد از بهای کل بلیط یعنی برابر با بهای بیمه مسافر است. لازم به ذکر است به مسافران نوزاد صندلی تعلق نمی گیرد و در صورت تمایل مسافر برای تخصیص صندلی به نوزادش، بلیط نوزاد نیم بها محاسبه می شود.
 4. تعرفه بلیط جانبازان و خانواده های شاهد نیز به صورت نیم بها محاسبه می گردد. در حال حاضر صدور بلیط نیم بها برای این دسته از مسافران با ارائه اصل کارت شناسایی معتبر بنیاد و تنها از طریق مراکز فروش حضوری امکانپذیر می باشد. همچنین به آزادگان جانبازی که درصد جانبازی قید شده در کارتشان بالاتر از 25 درصد باشد هم بلیط نیم بها تعلق می گیرد. گفتنی است به همراه داشتن کارت شاهد یا جانبازی اینگونه افراد جهت سوار شدن به قطار الزامی می باشد.

* تبصره

– چنانچه بر حسب تشخیص بنیاد، جانباز قادر نباشد به تنهایی سفر کند و حضور یک نفر همراه با وی الزامی باشد، برای شخص همراه نیز با ارائه معرفی نامه از بنیاد، بلیط نیم بها صادر می گردد.

– سن مسافر برای تنها سفر کردن حداقل می بایست 17 سال تمام باشد. به عبارت دیگر کودک تنها (بین 2 تا 12 سال) بدون همراه بزرگسال مجاز به رزرو بلیط و مسافرت نمی باشد.

– در صورت استفاده نادرست از تعرفه ها، بلیط صادرشده مسترد می شود و هزینه جریمه آن بر عهده شخص مسافر است.

– در صورت درخواست جهت رزرو تلفنی توسط کارمندان یا پشتیبان های شرکت ما ( آفر واچر ) در ازاء صدور هر تیکت مبلغ کارمزد به نرخ کل افزوده خواهد شد.

سهمیه های قطار

به منظور ساماندهی به مسافران و آسایش و راحتی آنان سهمیه های گوناگونی به شرح ذیل به بلیط های قطار اختصاص داده شده است:

 1. سهمیه مسافرین عادی که برای کلیه مسافرین اعم از زن، مرد و خانواده قابل دسترس می باشد.
 2. سهمیه ویژه خواهران که مختص به خانمهایی است که به تنهایی مسافرت می کنند. مادران عزیز می توانند برای فرزندان پسر کمتر از 6 سال خود نیز از این سهمیه استفاده نمایند.
 3. سهمیه ویژه برادران که مختص به آقایانی است که به تنهایی مسافرت می کنند.
 4. سهمیه خودرو که به منظور حمل خودروی مسافر با قطار استفاده می گردد. شایان ذکر است هنگام تحویل خودرو به ایستگاه مربوطه، اتومبیل مسافر بیمه می شود و هزینه آن به تناسب مدل و نوع خودرو از مسافر دریافت می گردد. هزینه بیمه جدا از بهای بلیط حمل خودرو است.

توجه: برای تهیه بلیط حمل خودرو مسافر می بایست با در اختیار داشتن اطلاعات خودرو و مالک آن به مرکز فروش بلیط مراجعه و بلیط خود را به صورت حضوری تهیه نماید. تحویل خودرو از ساعت 8 صبح روز حرکت تا حداکثر 3 ساعت مانده به حرکت قطار امکانپذیر می باشد. دقت کنید حداکثر یک چهارم باک خودرو مذکور باید پر باشد؛ حداکثر ارتفاع مجاز خودرو 158 و عرض مجاز آن نیز 180 سانتی متر است.

 1. سهمیه گروهی یا چارتر که برای مسافران بیش از 18 نفر در نظر گرفته شده و تسهیلات آن مشابه با بلیط قطاری است که برای مسافران انفرادی صادر می گردد. استرداد بلیط های گروهی نیز همانند استرداد بلیط های عادی صورت می پذیرد. 

* تبصره

– برای افراد ذکور بالای 6 سال، در کوپه خواهران بلیط صادر نمی شود و در صورت استفاده، بلیط استرداد می گردد.

– در صورت استفاده نادرست از سهمیه ها، بلیط صادر شده مسترد می شود و هزینه جریمه آن بر عهده شخص مسافر است.

کوپه دربست

در خرید اینترنتی بلیط قطار برای دربست کردن کوپه، تنها کافی است هنگام انتخاب مسیر و جستجو، گزینه “کوپه دربست” را انتخاب نمایید. توجه داشته باشید که به هنگام دربست کردن کوپه حتماً تعداد واقعی مسافران بزرگسال و کودک را در قسمت مربوطه وارد کنید بدین ترتیب بهای تمام شده صندلی های خالی با کسر هزینه خدمات ایستگاهی و پذیرایی به صورت خودکار برای شما محاسبه می شود و خرید مقرون بصرفه تری را تجربه خواهید نمود.

توجه: در کوپه دربست بلیط نوزادان زیر 2 سال به دلیل رزرو صندلی، نیم بها محاسبه می شود.

* تبصره

– در قطارهای سالنی (اتوبوسی) امکان دربست کردن کوپه وجود ندارد و در صورت استفاده، مسئولیت آن بر عهده شخص کاربر است.

– به ازای هرکوپه دربست، خریدار می تواند علاوه بر نفرات کوپه یک نفر اضافه را نیز همراه خود ببرد. گفتنی است تمام وجه بلیط در قطار از مسافر اضافه دریافت خواهد شد و وی می بایست در همان کوپه مستقر شود و جای دیگری در قطار به او تعلق نمی گیرد.

– در خرید اینترنتی بلیط قطار محدودیتی روی تعداد کوپه و سقف خرید کاربران وجود ندارد.

ابطال و استرداد بلیط قطار

 1. بلیط خریداری شده تا یک ساعت پس از صدور، به شرط عدم حرکت قطار، در همان مرکز صادر کننده بلیط با پرداخت کامل بهای آن به مسافر قابل ابطال می باشد. (در خریدهای اینترنتی این قانون وجود ندارد)
 2. بلیط قطارهای مسافری در کلیه مراکز فروش بلیط (لزوماً در ساعات کاری نمایندگی ها) با ارائه اصل کارت شناسایی معتبر و به شرح ذیل قابل استرداد است:

– تا ساعت 12 روز قبل از حرکت قطار، با کسر 10 درصد جریمه، 90 درصد بهای بلیط مسترد می شود.

– از ساعت 12 روز قبل از حرکت تا 3 ساعت پیش از حرکت قطار، با کسر 30 درصد جریمه، 70 درصد بهای بلیط مسترد می شود.

– از 3 ساعت مانده به حرکت تا لحظه حرکت قطار، با کسر 50 درصد جریمه، 50 درصد بهای بلیط مسترد می شود.

 1. بازپرداخت خسارت به بلیط هایی که مشمول دریافت خسارت شده اند، صرفاً به صورت حضوری در محل آژانس و با ارائه کارت ملی مسافران و نسخه چاپی بلیط امکانپذیر می باشد.

توجه: استرداد بلیط پس از حرکت قطار امکانپذیر نمی باشد.

– کلیه بلیط های استردادی، در ساعت 10 صبح روز کاری، مجدداً به سیستم برگشت و در مراکز فروش بلیط شهر مبدأ و شهرهای اطراف آن عرضه می شود.

مفقود شدن بلیط مسافر و دریافت بلیط المثنی

چنانچه بلیط مسافری مفقود شود، وی می تواند حداکثر تا 45 دقیقه مانده به حرکت قطار و در ساعت اداری، با مراجعه به ایستگاه راه آهنی که مجهز به سیستم فروش بلیط آنلاین است، بلیط المثنی دریافت کند. گفتنی است دریافت بلیط المثنی مشروط به مسترد نشدن بلیط اصلی است. همچنین استرداد بلیط المثنی فقط در صورت ارائه همزمان بلیط اصلی و المثنی امکانپذیر است؛ به عبارت دیگر بلیط المثنی به تنهایی غیر قابل استرداد می باشد.

توجه: صدور بلیط المثنی با دریافت 5 درصد از قیمت کل بلیط انجام می شود و در صورت مفقود شدن آن، بلیط المثنی دیگری صادر نخواهد شد.

حقوق مسافرین ریلی ( قطار ) داخلی  و پرداخت خسارت

پرداخت خسارت شامل موارد ذیل می گردد و حداکثر تا یک ماه پس از تاریخ حرکت با ارائه بلیط، اصل کارت شناسایی معتبر و کپی آن در کلیه مراکز فروش بلیط امکانپذیر می باشد.

– تاخیر حرکت قطار از مبداء: تأخیر در شروع حرکت قطارهایی که مسافران آن از باجه کنترل بلیط عبور و در سکو یا داخل قطار قرار گرفته اند جزو تأخیر نهایی آنها در مقصد محاسبه و مورد ملاک برای پرداخت خسارت قرار می گیرد.

– تاخیر بیش از حد مقرر قطار اکسپرس یا سریع السیر در رسیدن به مقصد: اگر تاخیر ناشی از حوادث طبیعی نباشد و ناشی از قصور راه آهن یا شرکتی که حمل مسافر را به عهده دارد، باشد در صورت تاخیر بیش از حد مجاز به مسافر 50 درصد بهای بلیط، بعد از کسر خدمات (خدمات ایستگاهی و پذیرایی) حداکثر تا یک ماه پس از تاریخ حرکت پرداخت می شود. ضمناً در صورت گذشتن از وعده غذایی (صبحانه: 8 صبح، نهار: 13 ظهر، شام: 8 شب) یک وعده پذیرایی رایگان نیز انجام می شود.

– تاخیر قطار که منجر به جا ماندن مسافر از قطار بعدی شود: در صورت تأخیر بیش از زمان معین که منجر به جا ماندن مسافر از قطار بعدی شود، چنانچه فاصله بین ورود قطار قبلی و حرکت قطار بعدی بیش از 3 ساعت باشد و همچنین هر دو بلیط به نام مسافر باشد، وجه کامل بلیط قطار بعدی پرداخت یا مسافر با قطارهای بعدی اعزام می شود. همچنین در صورت اعزام با قطار درجه پایین تر مابه التفاوت بلیط به مسافر پرداخت می شود و در صورت اعزام با قطار درجه بالاتر، مابه التفاوت از وی دریافت نمی شود.

– تاخیر قطار و جا ماندن مسافر از سایر وسایل حمل و نقل (کشتی، هواپیما و اتوبوس): چنانچه تأخیر بیش از 3 ساعت بوده و ناشی از حوادث طبیعی نباشد و طبق برنامه فاصله بین رسیدن قطار و حرکت وسیله بعدی، بیش از 4 ساعت بوده و هر دو بلیط به نام مسافر باشد، با ارائه مدرک لازم به مدیریت بازاریابی و فروش شرکت مربوطه اقدام لازم برای پرداخت خسارت استرداد بلیط و سایر وسایل مسافرتی انجام می شود.

– انصراف مسافر قبل از شروع سفر به علت تاخیر حرکت قطار در مبادی حرکت: در صورت تأیید تأخیر بیش از یک ساعت و اطلاع رسانی به مسافران با شرط باز بودن باجه فروش بلیط ایستگاه و عدم استفاده شدن بلیط تا قبل از حرکت قطار، وجه کامل بلیط در همان روز و در ایستگاه مبدأ پرداخت می شود.

– لغو برنامه حرکت قطار: وجه کامل بلیط، تا یک ماه پس از تاریخ حرکت در کلیه مراکز فروش به مسافر پرداخت می شود یا می تواند با اولویت، بلیط برای قطارهای بعدی تهیه کند.

– لغو برنامه رفت قطار برای دارندگان بلیط رفت و برگشت: چنانچه بلیط رفت و برگشت یکسان و همنام باشد، وجه کامل بلیط رفت حداکثر تا یک ماه پس از تاریخ حرکت در کلیه مراکز فروش به مسافر پرداخت می شود و یا در صدور بلیط قطارهای بعدی اولویت خواهد داشت. در صورت تمایل مسافر، وجه کامل بلیط برگشت نیز پرداخت می شود. حداکثر زمان استرداد بلیط برگشت 3 ساعت قبل از حرکت قطار می باشد.

– لغو حرکت قطار در حین سفر و بازگشت مسافران به ایستگاه مبداء: چنانچه بلیط به نام مسافر باشد، وجه کامل آن حداکثر تا یک ماه پس از تاریخ حرکت در کلیه مراکز فروش پرداخت می شود.

– لغو حرکت قطار در حین سفر و اعزام مسافران به مقصد با سایر وسایل نقلیه: چنانچه توقف ناشی از حوادث طبیعی نبوده و رسیدن مسافران به مقصد با تأخیری بیش از زمان معین انجام شود، 50 درصد بهای بلیط بعد از کسر خدمات (هزینه پذیرایی و خدمات ایستگاهی) حداکثر تا یک ماه پس از تاریخ حرکت پرداخت می شود.

– از کار افتادن کامل تهویه: در صورتی که بلیط به نام مسافر باشد، 50 درصد بهای بلیط بعد از کسر خدمات (هزینه پذیرایی و خدمات ایستگاهی) به مسافر حداکثر تا یک ماه پس از تاریخ حرکت تحت شرایطی پرداخت می شود.

– تغییر اجباری جای مسافر به دلیل انفصال واگن در میان راه: در صورتی که بلیط به نام مسافر باشد، چنانچه به کوپه ای با درجه مشابه مندرج در بلیط انتقال یابد 50 درصد بهای بلیط بعد از کسر خدمات (هزینه پذیرایی و خدمات ایستگاهی) و در صورت انتقال به کوپه ای با درجه پایین تر یا رستوران و غیره، 100 درصد بهای پایه بلیط پس از کسر خدمات (هزینه پذیرایی و خدمات ایستگاهی) به مسافر حداکثر تا یک ماه پس از تاریخ حرکت پرداخت می شود.

به خاطر بسپارید:

– در صورت مشاهده افراد بدون بلیط در قطارهای عادی و سریع، رئیس قطار موظف است بهای کامل بلیط را از مسافر با صدور قبض مربوط و ارائه آن به مسافر، دریافت نماید. در قطار اکسپرس 50 درصد بیش از بهای بلیط از مسافر اخذ خواهد شد.

– در صورت عدم خرید بلیط توسط خانواده محترم شاهد یا شخص جانباز در قطار، رئیس قطار موظف است بهای کامل بلیط را از مسافر با صدور قبض مربوط و ارائه آن به مسافر، دریافت کند. با این تفاوت که در قطار اکسپرس 50 درصد افزایش بهای بلیط اخذ نخواهد شد.

– در صورت خرید بلیط نیم بها ( خانواده محترم شاهد، شخص جانباز و خردسال ) و عدم حضور مسافر در قطار، رئیس قطار موظف است ما به التفاوت بهای بلیط را تا تمام بها از مسافر با صدور قبض مربوط و ارائه آن به مسافر، دریافت کند.

– صدور قبض در قطار برای مسافر بدون بلیط، به منزله تأمین جا برای وی نمی باشد.